New York 7. listopadu (ČTK) – Americké akcie dnes výrazně vzrostly. Výsledky voleb, v nichž demokraté v úterních volbách ve Spojených státech získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a republikáni posílili kontrolu nad Senátem, obchodníci očekávali. Trh věří, že rozdělený Kongres je pro akcie příznivým faktorem. Dolar na výsledky voleb reagoval oslabením, později se trh zaměřil na probíhající zasedání americké centrální banky a dolar část ztrát smazal.
Index Dow Jones stoupl o 2,13 procenta na 26.180,3 bodu. Širší index Standard  Poor’s 500 vzrostl o 2,12 procenta na 2813,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 2,64 procenta na 7570,75 bodu.
Většina z hlavních sektorů indexu SP 500 je ziskových, v čele s technologickými a zdravotnickými tituly. Jejich oborové indexy stouply o 2,4, respektive 2,8 procenta.
Výsledek voleb nebyl pro republikány horší, než se trhy obávaly, a byl v podstatě v souladu s očekáváním investorů. Po říjnu, který byl nejhorším měsícem za posledních sedm let, se tak na trh vrátilo oživení.
„Trh do značné míry brzdily obavy, co se může stát, a skutečnost, že je to za námi, hodně pomohla,“ konstatoval Brad McMillan z makléřské firmy Commonwealth Financial.
Dolar dnes na devizových trzích v reakci na volby v USA ve světě oslabuje. Obchodníci soudí, že kontrola Sněmovny reprezentantů demokraty zvýší schopnost této strany blokovat hospodářskou politiku republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Podle analytiků tak není pravděpodobné, že by Spojené státy v brzké době přikročily k větším rozpočtovým opatřením na podporu ekonomického růstu. Později americká měna část ztrát smazala, trh se zaměřil na probíhající dvoudenní zasedání americké centrální banky, které skončí ve čtvrtek.
Krátce před 22:00 SEČ dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,27 procenta na 95 bodů. Euro k dolaru stagnovalo na 1,1437 USD, vůči jenu a švýcarskému franku dolar rovněž stagnoval na 113,49 JPY a 1,0016 CHF a libra na něj přidávala 0,25 procenta na 1,3132 USD.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno