Praha 9. ledna (ČTK) – Objem hypotečních úvěrů činil loni 220 miliard korun, což je o šest miliard Kč méně než v roce 2017. Odhady dnes zveřejnila na tiskové konferenci Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu. Generální ředitel banky Jiří Feix očekává v letošním roce pokles na 200 miliard korun. Podle odhadů banky rostly vysokým tempem i ceny nemovitostí a pozemků.
Vývoj na trhu hypoték v minulém roce podle Feixe výrazně ovlivňovaly regulace ze strany České národní banky, které znamenaly postupný růst úrokových sazeb i výrazné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Právě nejistota ve vývoji úrokových sazeb a regulace, které vstoupily v platnost začátkem října, zapříčinily výrazný nárůst objemu poskytovaných hypoték ve třetím čtvrtletí 2018.
Téměř po celý rok byly meziměsíční odchylky v objemu uzavřených hypotečních úvěrů minimální. Významná změna nastala v srpnu a září, kdy před začátkem platnosti regulací ze strany ČNB zájem o hypotéky výrazně vzrostl. Lidé, kteří v té době přemýšleli o koupi nemovitosti, často urychlili své rozhodování a uzavřeli půjčku, dokud na ni mohli dosáhnout. „Naše interní data ukázala, že zavedení říjnových omezení dopadlo na více než desetinu žadatelů o hypotéku,“ doplnil Feix.
Celkově se však objem úvěrů na bydlení podle odhadu Hypoteční banky meziročně zvýšil o 15 miliard korun, a to díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami. Celkový roční objem úvěrů ze stavebního spoření by mohl činit až 75 miliard Kč.
Říjnová regulace ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 procent jeho měsíčního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) nad 80 procent. Během roku se postupně zvyšovala úroková sazba, která se ke konci roku 2018 pohybovala na 2,90 procenta, což je meziroční nárůst o 0,7 procentního bodu. „Dopad těchto regulací bude možné zhodnotit nejdříve v polovině letošního roku, kdy se situace na trhu ustálí,“ dodal Feix.
Analytik Chytrého Honzy Daniel Horňák očekává letos pokles trhu o 20 procent, tedy výrazně pod 200 miliard Kč. Ochota klientů půjčovat si se podle něj zatím v lednu dostává zpět na úroveň z poloviny roku. Rovněž Martina Malečková-Pařízková z realitní společnosti Bidli předpokládá snížení zájmu o hypotéky, neboť lidé vyčkávají, zda regulace a sazby sníží ceny nemovitostí. „To ale neočekávám, protože stále bojujeme s nedostatkem nové výstavby. Ta jediná by mohla ceny realit v dlouhodobém horizontu snížit,“ podotkla.
Podle analytika finančně poradenské společnosti 4Brokers Zdeňka Simaichla se snu o vlastním bydlení musejí vzdávat i lidé ze střední třídy. „Mnoho lidí bude muset buď výrazně snížit své nároky na bydlení, nebo jít cestou dlouhodobého pronájmu, který jim sice z rodinného rozpočtu nijak neuleví, ale zase je nikdo nebude ve výběru standardu omezovat,“ dodal.
Ceny nemovitostí nadále rostou vysokým tempem, nicméně přichází určité zpomalení. „Podle našich odhadů vzrostly ceny bytů meziročně o 10,2 procenta a ceny rodinných domů o 6,2 procenta. Ceny rodinných domů v minulém roce rostly nejpomaleji. Rychlejší růst než v předchozím roce zaznamenaly pozemky. Proměnných, které mohou ovlivnit ceny nemovitostí, je mnoho. Věříme však ve zklidnění trhu a zmírnění rychlého tempa růstu cen,“ uvedl člen představenstva banky Vladimír Vojtíšek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno