Štrasburk 15. ledna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Evropský parlament (EP) dnes kvůli očekávanému březnovému odchodu Británie z Evropské unie schválil změnu statutu Evropské investiční banky (EIB). Správní rada této instituce bude mít nově 28 místo 29 členů a Spojené království bude rovněž vyjmuto ze seznamu akcionářů. Schválené opatření je automatickou úpravou řešení situace po odluce Británie od EU.
Odchod Británie znamená, že EIB přijde o kapitál ve výši 39 miliard eur (997 miliard Kč), z toho 3,5 miliardy eur představuje vložený kapitál, zbylá část je splatná na požádání. V EU se ale vedou diskuse o nahrazení britského podílu a o budoucím zvýšení kapitálu EIB.
Evropská investiční banka, která byla založena v roce 1958, používá kapitál vyčleněný zeměmi EU k poskytování výhodně úročených úvěrů převážně na velké infrastrukturní projekty. Akcionáři je všech 28 členů unie, k největším patří spolu s Německem, Francií a Itálií právě Británie. Správní radu tvoří zástupci členských zemí (nyní 28 států) a jeden člen jmenovaný Evropskou komisí.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno