Další zpomalení růstu českého průmyslu očekávají v letošním roce analytici. Důvodem je především klesající průmyslová aktivita v Německu. Průmyslová produkce v ČR po lednovém poklesu v únoru meziročně vzrostla o 1,5 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Za únorovým růstem průmyslu je podle analytiků především loňská nižší srovnávací základna.

Únorový výsledek průmyslu vykreslil přeci jen o něco optimističtější obrázek než lednový. Produkce řady důležitých odvětví se buď překlopila z meziročního poklesu k růstu (elektrická zařízení, stroje a zařízení, plasty) nebo zmírnila svůj meziroční propad (motorová vozidla). Pravdou je, že proti lednu hrála v únoru jistou roli nižší srovnávací hladina,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Částečně za výsledky stojí nižší srovnávací základna ve výrobě elektřiny z minulého roku kvůli odstávce v jaderné elektrárně Temelín, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. V loňském roce průmysl vzrostl mírně nad tři procenta, pro letošní rok Seidler předpokládá zpomalení ke dvěma procentům.

Pohled na výsledky českého průmyslu v únoru přináší smíšené pocity, uvedl analytik Deloitte David Marek. Tržby se meziročně zvýšily o solidních 3,6 procenta, exportní tržby dokonce o 4,9 procenta. Objem výroby ovšem vzrostl jen o 1,5 procenta. Nové zakázky rostly ještě pomaleji a zaměstnanost dokonce meziročně klesla, připomněl.

Vzhledem k vnějším podmínkám, tedy fakticky klesající průmyslové aktivitě v Německu, nelze momentálně silný růst ze strany tuzemského průmyslu čekat, dodal analytik Generali Investment Radomír Jáč. Nové zakázky v průmyslu rostly obdobným tempem jako výroba a i zakázky tak podle něj naznačují, že akcelerace růstu výroby není v nejbližších měsících pravděpodobná.

Průmysl může ještě několik měsíců balancovat na hraně recese, uvedla analytička ČSOB Irena Procházková. Nicméně jeho slabší výkon může podle ní krátkodobě vykompenzovat příznivý vývoj ve službách. Ne však v takové míře, aby ekonomika mohla dosáhnout téměř tříprocentního růstu jako v loňském roce, odhadla.

Zdroj: ČTK

Čtěte také: Analytici: O2 se pod PPF daří udržovat vysoké tržby

Německý průmysl v červnu škobrtnul, ale čtvrtletně stále roste

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno