Šanghaj 21. srpna (ČTK) – Čínské automobilové společnosti Geely Automobile Holdings Ltd. klesl v první polovině letošního roku čistý zisk o 40 procent na 4,01 miliardy jüanů (13,2 miliardy Kč). Přispěl k tomu pokles prodeje aut v Číně, která je největším automobilovým trhem světa, a nejistý je výhled poptávky po autech i v druhé polovině roku, uvedla firma v dnešním prohlášení. Geely má podíly v evropských automobilkách Volvo a Daimler.

Zisk v první polovině roku negativně ovlivnily vyšší slevy a pobídky k prodeji, jejichž cílem bylo snížit zásoby v autosalonech před zavedením nových emisních standardů v některých oblastech Číny, dodala Geely. Celkové příjmy v první polovině roku klesly na 47,56 miliardy jüanů z 53,71 miliard jüanů ve stejném období loni. Prodej aut se za leden až červen propadl o 15 procent na 651.680 vozů.

Minulý měsíc Geely snížila cíl prodeje aut pro letošní rok na 1,36 milionu vozů z 1,51 milionu vozů. V příštích 12 měsících Geely plánuje představit nejméně osm nových nebo modernizovaných modelů. Loni prodej Geely stoupl o 20 procent na 1,5 milionu vozů, napsala agentura Reuters.

Celkový prodej aut v Číně se v červenci podle údajů čínského svazu výrobců aut CAAM snížil o 4,3 procenta. Propad zaznamenal již 13. měsíc za sebou. Čínská vláda sice přišla s opatřeními, která mají stimulovat poptávku po autech, trh s osobními automobilky zatím vykazuje jen drobné známky zlepšení. Nedávné zhoršení čínsko-amerického obchodního sporu pak dále zvyšuje nejistotu ohledně poptávky po osobních autech v Číně po zbývající část roku, dodala Geely.

 

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno