Lucemburk 10. října (zpravodaj ČTK) – Budoucí strategii boje proti praní špinavých peněz projednají dnes ministři financí Evropské unie na svém zasedání v Lucemburku. Debatovat budou mimo jiné o tom, zda nezpřísnit stávající pravidla či nezřídit nový úřad dohlížející na finanční operace. Proberou i kritéria pro vytvoření seznamu rizikových zemí.

Akční plán proti praní špinavých peněz přijala EU loni v prosinci v reakci na skandály v bankách několika států, například Dánska, Estonska, Lucemburska, Španělska či Nizozemska. Sestává ze série krátkodobých kroků k posílení dohledu nad dosavadními operacemi proti této nezákonné aktivitě a zlepšení koordinace dohlížejících orgánů.

Ministři zhodnotí účinnost plánu a navrhnou případné možnosti pro jeho lepší fungování. Očekávané návrhy sahají od snahy přijmout nařízení závazné pro všechny unijní země po zřízení nové dohledové instituce. Na těchto případných krocích však budou muset státy spolupracovat už s novou komisí, která nastoupí za tři týdny.

Budoucí výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis během úterního slyšení v europarlamentu ale odmítl slíbit, že by v nadcházejícím pětiletém období vznik nového úřadu inicioval.

Ministři projednají také podrobnosti systému k identifikaci zemí rizikových pro praní špinavých peněz. Komise Radě EU již v březnu předložila návrh seznamu 23 států, u nichž by byla pro finanční operace vyžadována větší ostražitost. Členské státy ale tuto černou listinu odmítly s tím, že je neuspokojil způsob, kterým byl seznam vytvořen.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno