V Iráku pokračují protivládní protesty. V šíitském městě Karbalá jižně od Bagdádu při nich v noci na dnešek přišli o život dva lidé, v Násiríji, která leží dále na jihu, lidé zablokovali přístup k tamní ropné rafinérii. Protesty začaly v říjnu a o život při nich přišlo už na 270 lidí.

Podle zdrojů agentury Reuters dnes demonstranti zablokovali tankery s palivem pro plynové stanice u vjezdu do rafinérie v Násiríji. Vyvolalo to nedostatek pohonných hmot v celé provincii Zikár, jejímž střediskem je právě Násiríja.

První vlna protestů byla zahájena 1. října, trvala necelý týden, ale další demonstrace pak znovu začaly 24. října.

Irák, ačkoli je významný vývozce ropy, nedokáže svým občanům zajistit solidní životní úroveň ani spolehlivé služby. Lidé z toho viní zkorumpované politiky a žádají jejich výměnu. Premiér Ádil Abdal Mahdí je připraven odstoupit, jakmile za něj bude nalezena náhrada.

Americké velvyslanectví dnes vydalo prohlášení, v němž vyzývá iráckou vládu, aby začala bez odkladů jednat s občany požadujícími reformy. „Odsuzujeme zabíjení a únosy neozbrojených demonstrantů, ohrožování svobody projevu a opakované násilí. Iráčané musejí mít možnost svobodně si zvolit svou budoucnost,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno