Hlavní indexy burzy v New Yorku v polovině týdne posílily. Přestože se konalo první slyšení ve věci impeachmentu Donalda Trumpa.

Možnost (byť zatím jen teoretická) zbavení mandátu amerického prezidenta obvykle bývá dostatečným důvodem k panice na finančních trzích. I když ve Sněmovně reprezentantů proběhlo první slyšení v souvislosti s impeachmentem Donalda Trumpa, akcie posilovaly.

Jak je to možné? „Aby měla taková událost nějaký dopad na náladu investorů, musely by vyjít najevo nové skutečnosti,“ vysvětlil například analytik Brad McMillan pro portál Marketwatch. V tomto případě se ale neobjevilo nic, co by nebylo známo už dávno předtím. Investoři veškeré informace do svých rozhodnutí započítali již dříve.

Obdobně akcie reagovaly v minulosti. Když v roce 1998 propukl sexuální skandál tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona, na burzách nastala menší prodejní panika. Právě proto, že šlo o novou, a tedy nečekanou zprávu. Během impeachmentu už trhy počítaly s tím, že prezident ve funkci skončí, a tak další vývoj celého procesu přijímaly s klidem.

Až když Bill Clinton svou pozici ustál, pro investory šlo opět o překvapení, avšak pozitivní, a hodnota akcií začala růst. Na stejném principu finanční trhy zafungovaly v době aféry Watergate, která skončila rezignací prezidenta Nixona.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno