Podle sázkových kanceláří má Boris Johnson skoro sedmdesátiprocentní šanci, že konzervativce dovede v britských předčasných volbách k vítězství.

Přitom ještě před pár měsíci mu bookmakeři dávali jen třicetiprocentní šanci, že by mohl v případných volbách jako lídr uspět. Výsledky vyplývají z analýz kursů sázkových kanceláří vypsaných na to, jak prosincové volby ve Velké Británii dopadnou.

Rostoucí šance Borise Johnsona na volební triumf vnímají pozitivně i devizové trhy. Britská libra se dostala koncem minulého týdne dostala na šestiměsíční maxima vůči euro a v tomto trendu pokračovala i během pondělního obchodování. Jednu libru bylo možné počátkem tohoto týdne pořídit 1,173 eur. Na těchto hodnotách jsme libru mohli vidět naposledy letos v květnu.

Tento vývoj se sice může zdát pozitivní, neboť jde o odraz nárůstu optimistických očekávání, že brexitová agónie v blízké budoucnosti skončí. Na druhé straně, pokud by libra v posilování vůči euru pokračovala, bude to pro britský čistý export špatnou zprávou. Pro členské země eurozóny, které patří k významným obchodním partnerům Velké Británie to naopak znamená zlepšení exportní pozice vůči Spojenému království, obzvláště pro období, kdy Velká Británie Evropskou unii opustí, a pravděpodobnost vzniku obchodních bariér vzroste.

 

Zdroj: CETA

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno