Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) by se měla stát 100procentním akcionářem České exportní banky (ČEB). Vyplývá to z návrhu ministerstva financí, který v pondělí projedná vláda. Materiál má ČTK k dispozici. Cílem je je zjednodušit a zefektivnit fungování exportního pojišťování a financování podporovaného státem.

„Tato varianta se jeví nejen jako nejvhodnější výchozí varianta pro následné kroky vedoucí ke vzniku nové exportní agentury, ale vyřeší rovněž stávající dvoukolejnost nabídky exportního pojišťování a financování a přinese úspory z hlediska optimalizace provozu,“ uvádí materiál. Změna by podle dokumentu mohla být hotová do dvou let.

ČEB poskytuje českým vývozcům finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. EGAP, který má v současnosti 16procentní podíl v ČEB, zajišťuje podporu exportu pojišťováním vývozních úvěrů především do zemí mimo EU.

Stát vykonává vlastnická práva ve státních EGAP i ČEB od loňského rozhodnutí vlády pouze prostřednictvím ministerstva financí. Předtím měly v obou institucích podíl ještě ministerstvo průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí.

Jednou z dalších variant, kterou MF v materiálu uvedlo, je vznik nové ECA – exportní agentury. Ta by mohla vzniknout fúzí ČEB a EGAP a následným vznikem nové organizace. Nebo by mohl stát založit novou firmu bez vazby na ČEB a EGAP. Tyto změny by si ovšem vyžádaly od rozhodnutí vlády až pět let.

MF upozornilo, že materiál je vládě předkládán s částečným rozporem s Českou národní bankou. Ta požaduje, aby byl zformulován cíl dalšího směřování institucionálního uspořádání státní podpory exportu v ČR a jasně uvedeno, že ČEB/EGAP, potažmo budoucí exportní agentury, budou vyňaty z regulace pojišťoven a uvěrových institucí a z dohledu ČNB.

 

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno