Vstup saúdskoarabské těžařské společnosti na burzu se blíží. Vše zatím nasvědčuje tomu, že Saudi Aramco zaznamená největší IPO v historii a překoná čínskou Alibabu.

Státem vlastněná saúdskoarabská těžařská společnost Saudi Aramco v současné době eviduje objednávky na 4,6 miliardy akcií od institucionálních investorů. Mezi nimi jsou investiční skupiny jako například Samba Capital, NCB Capital nebo banka HSBC Saudi Arabia. Původně přitom společnost Saudi Aramco počítala jen asi se dvěma miliardami akcií, které by právě tomuto typu zájemců nabídla.

Současná poptávka je tak více než dvojnásobná oproti původnímu plánu. Nejspíše tak dojde rovněž k překonání předpokládaného „výtěžku“ ze vstupu na burzu, který se pohybuje kolem 25 miliard dolarů. Za aktuální situace by dosáhl téměř čtyřiceti miliard. Pokud se tak stane, vejde Saudi Aramco do historie jako společnost s dosud největším IPO.

Těžařská firma počítá s prodejem 1,5 procenta svých akcií. Zájemci o ně mohou předkládat objednávky do 4. prosince a den poté by měla být oznámena cena, za kterou budou akcie Saudi Aramco uvedeny na burzu. K samotnému vstupu na akciový trh by mělo dojít kolem poloviny prosince.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno