Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci dnes usilují o dokončení dohody o výraznějším snížení dodávek suroviny na trh. Jejich výbor navrhl redukci těžby o dalších 500.000 barelů denně.

OPEC a jeho spojenci se loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy na trh asi o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda byla sjednána na letošní první pololetí, v červenci však těžební země její platnost prodloužily do konce března příštího roku. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Podle zdrojů finanční televize CNBC se členové kartelu OPEC na snížení těžby o dalších 500.000 barelů denně v principu dohodli už ve čtvrtek a dnes se budou pro tento záměr snažit získat souhlas svých spojenců včetně Ruska. Podle zdroje agentury Reuters by měl OPEC pravděpodobně snížit dodávky o 340.000 barelů denně a jeho spojenci o zbývajících 160.000 barelů denně.

Nejasné zatím zůstává, zda by se kromě výraznějšího snížení dodávek měla prodloužit i platnost dohody. Pozorovatelé předpokládali prodloužení přinejmenším do konce června, proti tomu ale vzneslo námitky Rusko, uvedl Reuters.

 

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno