Evropské akcie zahájily týden poklesem, a navázaly tak na páteční propad. Panevropský index STOXX 600 zažívá nejhorší den od začátku prosince. Hlavním důvodem je eskalace napětí mezi Íránem a Spojenými státy, jejichž vojáci minulý týden při útoku v Bagdádu zabili vlivného íránského generála Kásema Solejmáního. Z hlavních trhů ztrácejí zejména akcie v Německu.

Krátce po poledni index STOXX 600 ztrácel asi 0,9 procenta a nacházel se na hodnotě 414,10 bodu. Dopoledne byly ztráty ještě výraznější a přesahovaly 1,3 procenta. Index DAX, který je hlavním cenovým indikátorem na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, po poledni odepisoval 1,6 procenta. Ráno ztráty dosahovaly až dvou procent.

„Trhy zahájily leden příznivě. Opravdu nikdo nečekal, že eskalace napětí se dostaví tak rychle se začátkem roku,“ poznamenala ekonomka Simona Gambariniová z londýnské společnosti Capital Economics.

Trhy začaly klesat už v pátek, tedy druhý obchodní den letošního roku. Zahájily tak sestup z maxim, na které se dostaly koncem loňského roku. Ten byl pro akcie velmi příznivý, hlavní akciové indexy v USA přidaly více než 20 procent, index Nasdaq Composite dokonce 35 procent.

Írán a Spojené státy si o víkendu vyměnily několik výhrůžek, Teherán se chce za smrt svého generála tvrdě pomstít. Americký prezident Donald Trump ale varoval, že snaha o odvetu přinutí Washington k ničivé odpovědi. Geopolitické napětí tak nahrává zlatu a ropě, ceny obou těchto komodit i dnes pokračují v růstu.

Cena severomořské ropy Brent, která je považována se indikátor vývoje cen ropy na světových trzích, se dnes ráno vyšplhala nad 70 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dostala nad 64 dolarů a je nejvýše od loňského dubna.

Zdroj: ČTK

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Akcie v Hong Kongu, Číně i Japonsku posledních šest týdnů rostou, a to prakticky nepřetržitě. Hongkongský burzovní index Hang Seng v uplynulém týdnu posílil o necelé procento, nejvíce se mu dařilo v závěru obchodního týdne. Nejvíce se dařilo sektoru informačních technologií, který přidal bezmála dvě procenta. Mírně rostly i akcie bank. Dolů burzu naopak táhly energetické tituly. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno