Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let, hlavně kvůli obchodnímu sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který měl negativní dopad na vývoz. Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zpomalilo na dvě procenta z 2,7 procenta v roce 2018. Vyplývá z údajů, které dnes zveřejnila jihokorejská centrální banka.

Loňský růst byl nejpomalejší od finanční krize v roce 2009, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie vzrostla o 0,7 procenta. Letos by však růst měl zrychlit na 2,3 procenta, i když jeden z centrální bankéřů varoval, že epidemie plicního onemocnění způsobeného novým typem koronaviru v Číně by mohla mít negativní dopady na výdaje spotřebitelů.

Zpomalení přichází v době, kdy se jihokorejská vláda snaží podpořit ekonomiku vyššími výdaji. Centrální banka pak zvažuje další stimulační opatření, která by ochránila zemi před zpomalením globálního ekonomického růstu.

„Z těch dvou procent (celoročního zvýšení HDP) představuje čistý příspěvek vlády k růstu 1,5 procentního bodu, což je největší podíl od roku 2009. Ani to ale nezměnilo skutečnost, že z hlediska vývozu to byl pro Koreu těžký rok,“ uvedl centrální bankéř, kterého cituje agentura Reuters.

Kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou loni klesl vývoz z Koreje o 10,3 procenta. Obě tyto země jsou totiž největšími dovozci jihokorejských produktů. Navíc ke zhoršení vývozu přispěla horší situace na trhu s polovodiči, které se na celkovém vývozu ze země podílejí téměř čtvrtinou. Místní analytici čekají pozvolné oživení globální trhu s polovodiči v letošním roce.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno