Vladimir Potanin koupil zhruba třetinový podíl ve společnosti Norilsk Nickel, která je druhým největším producentem niklu na světě. Do jejího portfolia patří také dobývání zlata či mědi.

Potanin získal podíl od Grigorije Berezkina, jenž společnost Norilsk Nickel spoluvlastnil od roku 2017 za blíže nespecifikovanou částku. O transakci jako první informoval ruský deník Kommersant a informace byla podle agentury Reuters potvrzena dalšími spolehlivým zdroji z blízkosti obou ruských podnikatelů.

Norilsk Nickel je druhým největším producentem niklu na světě a předním těžařem palladia. Vlastní také důl na dobývání zlata a mědi na ruském dálném východě. Projekt za více než miliardu dolarů vlastní z více než třinácti procent fond Highland Fund, který patří čínským investorům. Norilsk Nickel už před časem uveřejnila plány na vývoz svých surovin do Číny, která je jedním z největších spotřebitelů jak železné rudy, tak dalších kovů.

Vladimir Potanin se nechal sylšet, že společnost Norilsk Nickel by mohla v letošním roce vstoupit na burzu skrze primární veřejnou nabídku svých akcií. Detaily ale zatím nejsou známy.