Přestože se o rizicích dopadu šíření viru Covid-19 na akciové trhy mluví prakticky denně, z banky Goldman Sachs nyní přichází důrazné varování.

Jsme přesvědčeni, že riziko negativního dopadu na akcie je pro nejbližší období daleko vyšší než dosud,“ řekl klientům Peter Oppenheimer, globální akciový stratég investiční banky Goldman Sachs. Podle něho totiž investoři podceňují vliv koronaviru na finanční výsledky firem, a tak akcie dosud rostly šíření nákazy navzdory. „To naznačuje, že rizika (burzovního propadu) jsou vysoká,“ dodal.

Oppenheimer poukazuje například na to, že Wall Street do značné míry doslova pokrčil rameny a akcie rostou. U pěti největších technologických společností, jež jsou součástí indexu S&P 500 došlo k průměrnému zvýšení hodnoty akcií o dvacet procent v posledním čtvrtletí loňského roku, zatímco samotný index posílil jen o čtyři procenta.

Oppenheimer rovněž varuje před srovnáváním současné situace s epidemií SARS v roce 2003, kdy se dopady na burzy a hospodářství ukázaly jako velmi krátkodobé. „Jenže čínská ekonomika je dnes šestkrát větší než tenkrát,“ upozornil stratég Goldman Sachs. Proto i dopady mohou být dnes daleko větší.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno