Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v únoru na 46,5 z lednových 45,2 bodu. Provozní podmínky se zhoršují nejpomalejším tempem od května 2019, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Rozšíření nákazy koronaviru v Číně v únoru podle indexu způsobilo problémy v zásobování a zatlačilo na ceny dodavatelů. Nákupní ceny tak stouply poprvé od loňského října a zdražily také energie. Firmy ale oznámily, že se vyšší náklady těžko převádějí na zákazníka, a výstupní ceny následně snížily, aby si udržely konkurenceschopnost.

Celkově se situace podle ekonomky společnosti IHS Markit Sian Jonesové v českém zpracovatelském sektoru s postupem roku začíná zlepšovat. „Podle posledních výsledků PMI pokles ve výrobě a nových zakázkách v únoru polevil. Zahraniční poptávka ale zatím zlepšení celkových zakázek stále brzdí, export klesl prudším tempem,“ uvedla.

Podle odhadů IHS Markit bude zpracovatelská výroba v prvním čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňského roku stagnovat. V posledním čtvrtletí loňského roku měl přitom zpracovatelský sektor na hospodářský růst negativní dopad.

Zdroj: ČTK