Nová kolektivní smlouva, o které nyní automobilka a odbory vyjednávají, bude možná uzavřena na dva roky. Odbory ale mají podmínku, aby mzda vzrostla v letošním i příštím roce, vždy od 1. dubna daného roku. V poslední době se kolektivní smlouva uzavírala pouze na rok. Firma letos požadovala uzavření smlouvy na čtyři roky, odbory to ale odmítly, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

Firma Škoda po předchozí argumentaci odborů svůj návrh uzavřít kolektivní smlouvu na čtyři roky přehodnotila a představila možnost uzavření kolektivní smlouvy na dva roky. Odbory KOVO reagovaly tím, že se nebrání uzavření dohody na dva roky,“ uvedl dnes týdeník.

Odboráři podle týdeníku navíc trvají na tom, aby se s firmou v listopadu letošního a příštího roku uskutečnilo jednání o možnosti vyplacení jednorázového bonusu podle aktuální situace firmy. V příštím roce chtějí odbory jednat o možnosti zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní spoření.

Tím by se zajistilo, že i kdyby byla dohoda uzavřena na období delší než jeden rok, bude možné reagovat na aktuální vývoj, například na růst inflace,“ uvedl týdeník. Obě strany se podle Škodováckého odboráře v některých bodech blíží kompromisu.

Odbory připomínají, že jsou připravené využít všech prostředků k dosažení svých cílů, nevylučují ani časově neomezenou stávku.

Po posledním kolektivním vyjednávání vzrostly tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto s platností od 1. dubna 2019 o 2500 korun měsíčně. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2018 ve společnosti 51.275 Kč.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34.000 lidí.

Zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.