Zatímco největší světový producent mědi snížil objem vytěženého nerostu o necelých sedm procent, jiné chilské měděné doly zvýšily těžbu i o pětinu. Celkově však hodnota vývozu chilské mědi v únoru mírně klesla.

Chilská společnost Codelco, která je největším světovým producentem mědi, ohlásila za únor meziroční snížení těžby o 6,8 procenta na necelých 119 tisíc tun. Státem vlastněná společnost tak pokračuje v trendu uplynulého roku, kdy vytěžila nejnižší objem mědi od roku 2008.

O něco lépe se dařilo soukromým těžařům. Produkce mědi v největším měděném dole na světě Escondida naopak vzrostla o desetinu v porovnání s loňským únorem. Další obrovský důl Collahuasi, který patří společnostem Anglo American a Glencore, pak zaznamenal zvýšení těžby dokonce o pětinu.

Nicméně ani tyto výsledky se neodrazily pozitivně v únorové hodnotě exportu mědi z Chile. Ta se totiž meziročně snížila o 2,3 procenta. Může za to zejména slábnoucí čínská poptávka a obecná nejistota ohledně budoucího vývoje globální ekonomiky, které vedly k poklesu ceny tohoto průmyslového kovu. Objem vývozu chilského exportu mědi představoval 2,5 miliardy dolarů. Očekává se, že březnová čísla budou právě z uvedených důvodů ještě o něco horší.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno