Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při aukcích minulý týden několikanásobně více, než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky. Podle původních plánů chtělo MF prodat v dnešních třech aukcích dluhopisy za maximálně 12 miliard korun.

„Atraktivita státních dluhopisů stoupla poté, co ministryně financí (Alena Schillerová, za ANO) před více než týdnem oznámila, že se dohodla s guvernérem ČNB (Jiřím Rusnokem) na odkupech dluhopisů centrální bankou na sekundárním trhu. Ačkoli potřebná legislativa prozatím čeká v Poslanecké sněmovně a bankovní rada na posledním jednání mírnila očekávání trhu, zájem investorů nadále pokračuje. Napomáhá tomu i chvilkové uklidnění globálních trhů,“ uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Před týden MF prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 53,4 miliardy, původní plány počítaly s 12 miliardami korun. Následně minulý týden MF ještě prodalo rekordní objem ročních pokladničních poukázek s výnosem 1,25 procenta za 68,5 miliardy korun.

Minulý týden schválila Sněmovna zvýšení schodku státního rozpočtu z původních 40 na 200 miliard korun. MF plánuje deficit financovat především prodejem státních dluhopisů.

 

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno