Skupina vývozců ropy OPEC+ jedná o snížení globálních dodávek ropy na trh o deset milionů barelů denně. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Reuters. OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších těžařů ropy v čele s Ruskem. Cena ropy výrazně klesla kvůli dopadům pandemie způsobené šířením koronaviru.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek uvedl, že zprostředkoval dohodu, jejímž výsledkem bude, že Rusko a Saúdská Arábie sníží těžbu o deset až 15 milionů barelů denně. To představuje deset až 15 procent globálních dodávek. Trump dodal, že snížení těžby ve Spojených státech nenabídl.

Skupina OPEC+ bude podle zdroje sledovat výsledek jednání mezi Trumpem a zástupci ropných společností, které se má uskutečnit dnes. Konečný rozsah snížení těžby pak bude záviset na tom, jak moc budou ochotni snížit těžbu všichni producenti. Případné snížení o více než deset milionů by podle zdroje muselo zahrnovat i producenty mimo alianci.

Saúdská Arábie ve čtvrtek vyzvala k mimořádnému jednání zástupců OPEC a dalších producentů mimo tuto organizaci. Uvedla, že jejím cílem je dosáhnout spravedlivé dohody, která by stabilizovala trh. Ceny ropy totiž prudce klesly kvůli obavám z dopadů pandemie na poptávku. Ruská agentura RIA dnes s odvoláním na ministerstvo energetiky Ázerbájdžánu uvedla, že setkání OPEC+ je naplánováno na 6. dubna a uskuteční se prostřednictvím videokonference. Ázerbájdžán je členem širší skupiny OPEC+.

Poslední jednání o dalším snížení těžby na začátku března zkrachovalo. Od dubna tak pro členy neplatí žádné těžební kvóty. Ceny ropy za poslední měsíc klesly o více než polovinu a propadly se až nejníže za 18 let.

Zdroj: ČTK

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno