Prodej nových osobních aut letos kvůli epidemii covid-19 klesne o 20 procent na zhruba 198.000 vozů. Půjde o dosud největší meziroční pokles v rámci České republiky. Původní odhad prodejů v letošním roce byl kolem 245.000 aut. Oznámila to dnes poradenská firma PwC. Někteří prodejci předpovídají letošní pokles trhu až o 30 procent.

Odhadovaný pětinový pokles platí dle PwC v případě, že spotřebitelská důvěra nebude zásadně nalomena a dojde k nastartování prodejů nejpozději v létě 2020 s tím, že karanténní opatření nebudou trvat déle než do května. Vláda již rozhodla, že prodejny aut se budou moci otevřít příští týden.

„V týdnech či měsících dotčených karanténními opatřeními očekáváme pokles prodejů až o 80 procent. Naše aktualizovaná predikce počtu registrací proto vykazuje 198.000 kusů, a to v případě, že dojde k normalizaci stavu společnosti v průběhu 2. čtvrtletí a nepřijde relaps epidemie, který by mohl znamenat obnovení karanténních opatření,“ uvedl Michal Razim z PwC.

Epidemie covid-19 a následná karanténní opatření způsobila bezprecedentní zastavení ekonomické aktivity nejen v ČR, ale i na většině exportních trhů. „Toto se projeví poklesy HDP v dotčených týdnech či měsících až o 35 procent na úrovni celé ekonomiky, ve vybraných odvětvích, včetně automobilového, až o 70 procent. Očekáváme, že pokles celkového HDP ČR za celý rok 2020 by mohl činit kolem deseti procent podle toho, jak se podaří zvládnout uvolnění karanténních opatření,“ dodal Razim.

V prvním čtvrtletí prodej osobních aut poklesl o 16 procent na 50.194 vozů. Prodeje přitom ovlivnil zejména nástup epidemie v březnu a uzavření autosalonů v polovině měsíce. Kategorie vozidel SUV je stále s vysokým náskokem nejžádanější třídou, ale růst jejího tržního podílu se již v 1. čtvrtletí 2020 zastavil. Výrazný nárůst naopak zaznamenala střední střída. V prvním čtvrtletí 2020 byla patrná snaha výrobců snižovat své portfoliové emise, takže pokračovalo limitování nabídky motorizací a došlo také k poměrně výraznému navýšení ceníkových cen.

 

Zdroj: ČTK