Nejvíce v zemích Perského zálivu propadly akcie v Rijádu. Příčinou jsou obavy o návrat obchodních překážek mezi USA a Čínou, čímž před víkendem pohrozil americký prezident Donald Trump.

Šéf Bílého domu totiž obvinil Čínu, že udělala pramálo proti šíření koronaviru do zbytku světa. V reakci na Trumpovo prohlášení nejvíce oslabily akcie v Saúdské Arábii, které ztratily během nedělního obchodování bezmála šest procent. Trh dolů tlačily zejména bankovní tituly a akcie těžařské společnosti Saudi Aramco.

Už v pátek snížila agentura Moody´s investiční rating Saúdské Arábie ze stabilního na negativní. Jako rizikový vnímá dopad propadu cen ropy na rovnováhu veřejných financí. Není prý jisté, jak vláda bude schopna nahradit výpadek příjmů z ropy jinými, zejména daňovými položkami.

V Dubaji pak hlavní burzovní index ztratil 2,3 procenta. K tomuto propadu nejvíce přispěly akcie developerské společnosti Emaar Properties a banky Emirates NBD Bank. Akciový index v Abú Dhabí oslabil o 1,5 procenta. Rovněž zde byly pod tlakem především banky, ale i telekomunikační společnosti. Koronavirová krize také negativně doléhá na maloobchodní řetězce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno