Česká republika bude moci využít úvěr od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) za zhruba 8,3 miliardy korun i na již uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. ČTK to sdělilo ministerstvo financí, které poslalo do připomínkového řízení materiál, na základě kterého by vláda měla přijetí půjčky schválit. Z vládní rozpočtové rezervy bylo zatím podle ministryně financí Alena Schillerové (za ANO) na nákup ochranných prostředků a dalšího vybavení uvolněno 11,9 miliardy korun.

Banka schválila úvěr 300 milionů eur pro Českou republiku v druhé půlce dubna. Půjčka má sloužit k financování zdravotnických výdajů v boji proti pandemii nového koronaviru.

Rozvojová banka Rady Evropy nabídla České republice možnost čerpání prostředků za velmi velkorysých podmínek. Abychom jej ale mohli využít, potřebuje ministerstvo financí souhlas vlády. Peníze z úvěru přitom budeme čerpat pouze v případě, že to bude pro Českou republiku výhodnější, než například vydání státního dluhopisu,“ uvedla Schillerová.

Předběžné podmínky úvěru jsou podle MF nulové úročení a splatnost devět let. „Tyto podmínky jsou výhodnější, než jakých je v současné chvíli ČR schopna dosáhnout jak na eurovém peněžním i dluhopisovém trhu, tak i například prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky,“ uvedlo MF.

Zároveň ale úřad upozornil, že půjčka může být maximálně do 90 procent celkových uznatelných výdajů. To znamená, že nabízený úvěr 300 milionů euro je možné přijmout na výdaje za 333 milionů eur (9,2 miliardy korun).

CEB byla založena v roce 1956. Je přičleněna k Radě Evropy, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí. Česká republika je členem CEB od roku 1999. Současný úvěr je první úvěrovou dohodou přímo s českou vládou. Na půjčku od banky spolu s ČR dosáhla v první vlně Itálie, Slovensko a španělská banka Instituto de Crédito Oficial.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno