Akcie v Hongkongu dnes výrazně oslabily a jejich hlavní index zaznamenal nejprudší propad za posledních pět let. Na vině je podle analytiků především snaha Pekingu prosadit zákon o národní bezpečnosti, což vyvolává obavy z dalších nepokojů v této zvláštní administrativní oblasti Číny. Slabší ztráty mají také akcie jinde v Asii, včetně Japonska.

Hlavní index hongkongské akciové burzy Hang Seng odepsal 4,96 procenta a uzavřel na 23.075,78 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější propad od roku 2015 a zároveň klesl na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Dílčí index firem z realitního sektoru odepsal osm procent.

Výprodej se podle analytiků dostavil v reakci na záměr centrální vlády v Pekingu, podle něhož bude v pravomoci čínského parlamentu ustavit zákon a mechanismus k jeho vynucování s cílem zajistit ve zvláštních administrativních oblastech Hongkong a Macao národní bezpečnost. Kvůli podobnému záměru se ale v Hongkongu takřka celý loňský rok demonstrovalo a město zasáhly opakované ozbrojené střety s policií.

„V jádru jde o to, že se v zásadě obchází základní zákon platný v Hongkongu,“ řekl hlavní ekonom finančního ústavu ING pro oblast Asie Rob Carnell. Odkazoval tak na zákon přiznávající obyvatelům Hongkongu zvláštní práva a svobody, které jsou lidem v pevninské Číně zapovězeny.

Na ostatních trzích v Asii akcie rovněž klesaly, i když méně než v Hongkongu. V pevninské Číně hlavní akciový index CSI 300 odepsal 1,79 procenta a uzavřel na 3843,66 bodu. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 0,80 procenta na 20.388,16 bodu.

 

Zdroj: ČTK

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno