Na libru v plné síle dolehla aktuální hodnota indexu nákupních manažerů (PMI) mapujícího ekonomickou aktivitu v klíčových odvětvích národního hospodářství. Britský PMI v květnu potvrdil nízkou úroveň z dubna, kdy na hospodářství dolehlo v plné síle zavedení protiepidemických opatření. Současně s tím se také mírně snížila míra inflace, což přiživilo spekulace o tom, že Bank of England sníží své základní úrokové sazby.

Na finančním trhu dokonce narůstá přesvědčení, že britská centrální banka se odváží poslat své sazby do záporného teritoria s cílem dát silný impuls domácí ekonomice. Podle konsensu analytiků by se tak mohlo stát ještě letos, a to spíše v závěru roku. Tomuto sentimentu pomohlo vyjádření guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho, který se už k záporným sazbám prý nestaví tak odmítavě jako před nástupem koronavirové krize.

Signál také do jisté míry vyslal dluhopisový trh, na kterém se britské vládě podařilo poprvé v historii prodat své bondy se záporným úrokem. Věřitel tak vládě za to, že jí půjčil peníze, ještě zaplatí úrok. Aktiva denominovaná v librách se tak stávají méně atraktivní, a tak libra oslabila.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno