Podle Tommasa Mancini-Griffoliho, významného úředníka Mezinárodního měnového fondu mají budoucnost digitálních měn do znační míry v rukou centrální banky. Pokud se rozhodnou je zaštítit, otevřou tím dveře obrovským inovacím v maloobchodních platbách.

Mancini-Griffoli tvrdí, že by celý systém mohl fungovat na bázi uměle vytvořené digitální měny centrální bankou. Tím pádem by takové měny požívaly důvěryhodnosti, kterou současným měnám centrální banky zajišťují, a tak by vzrostla důvěra spotřebitelů v digitální měny obecně. Pravděpodobně by to vedlo k rozšíření používání digitálních měn při placení nejen za běžné nákupy, a vzrostla by tak efektivita provádění plateb. Minimálně v tom, že by se zrychlily toky peněz, což by mnoha subjektům ušetřilo nemalé náklady.

Podle Mancini-Griffoliho by de facto šlo o public-private partnership projekt. Licencovaný provozovatel elektronické měny by své zůstatky ukládal u centrální banky, od níž by na oplátku obdržel závazek, že může tuto měnu směnit za veřejně obchodovaný stablecoin. To by znamenalo, že digitální měny budou navázány na rezervy centrální banky. Centrální banka by tak mohla zprostředkovaně kontrolovat peněžní zásobu v ekonomice, a to i v sektoru digitálních měn. To by nakonec mělo přispět k větší stabilitě digitálních měn.

1 komentář

Comments are closed.