Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu (HDP) země kvůli koronavirové krizi na minus 11 z dříve udávaných minus osmi procent. „Ekonomika tři měsíce téměř stála a my za to zaplatíme,“ řekl dnes rozhlasové stanici RTL ministr financí Bruno Le Maire.

Nový odhad je také horší, než jaký uváděli analytici oslovení agenturou Bloomberg. Ti v anketě očekávali, že francouzská ekonomika v roce 2020 klesne o devět procent.

Dnešní úprava odráží úsilí vlád a ekonomů dohlédnout následky dosud nevídaného pozastavení celé evropské ekonomiky, píše Bloomberg. Zavřít muselo kvůli pandemii mnoho firem, některé krachují a postiženy jsou miliony jejich zaměstnanců. Vlády situace přiměla utrácet miliardy na záchranu hospodářství, což zvyšuje půjčky a zadlužení a probouzí spekulace o tom, jak je státy budou splácet.

Le Maire dnes možné zvýšení daní vyloučil. „Ano, dluh se bude muset splatit, ne ale zvyšováním daní. Zvyšováním růstu,“ řekl ministr.

Svůj výhled ekonomiky eurozóny má ve čtvrtek aktualizovat také Evropská centrální banka (ECB). Její šéfka Christine Lagardeová už dříve uvedla, že pravděpodobně se jeví pesimistický scénář, který předpokládá pokles hospodářství eurozóny o osm až 12 procent.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno