„Náš plán (hospodářské) obnovy funguje. Před několika týdny vykazovala spotřeba ve Francii pokles o 30 procent, nyní je to pouze pět procent. Téměř jsme se vrátili k normálu,“ řekl ministr v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL.

Le Maire odhadl letošní úspory domácností související s koronavirovou krizí asi na 100 miliard eur (téměř 2,7 bilionu Kč). „Přál bych si, aby domácnosti těch 100 miliard utratily,“ dodal.

Ministr také uvedl, že francouzská vláda koncem léta zveřejní další kroky na podporu ekonomiky, které doplní nynější záchranný plán v hodnotě 460 miliard eur zahrnující nouzové úvěry pro podniky a další opatření. Naznačil, že hodnota nových kroků by se mohla blížit částce 100 miliard eur.

Francouzský statistický úřad INSEE minulý týden předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Francie se ve třetím čtvrtletí zvýší o 19 procent po předpokládaném propadu o 17 procent ve druhém kvartálu.

V růstu by druhá největší ekonomika eurozóny měla pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí, kdy statistický úřad odhaduje růst HDP na tři procenta. V celém letošním roce však ekonomika podle INSEE klesne o devět procent, což by představovalo nejvýraznější propad minimálně od roku 1948.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno