Větrné a solární zdroje pokryly v prvním pololetí letošního roku celou desetinu celosvětové spotřeby elektrické energie. To je vůbec nejvíce od doby, kdy se elektřina začala jako energetický zdroj používat. Samotný objem elektřiny ze slunečních a větrných elektráren se meziročně zvýšil o 14 procent, naopak výroba elektrické energie z uhelných zdrojů se snížila o 8,3 procenta. Částečně k tomu přispělo i tříprocentní snížení poptávky po elektřině jako takové.

Uhlí se ale stále podílí na globální produkci elektřiny asi z jedné třetiny. Podle analytiků think-tanku Ember je zapotřebí, aby se během následující dekády každý rok snižoval význam tepelných elektráren o 13 procent, aby bylo možné dosáhnout cílů stanovených pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015.

Největšími přispěvateli k nárůstu podílu větrných a solárních elektráren jsou Velká Británie, Spojené státy a Čína. Zatímco v Číně a USA vzrostla produkce elektřiny z těchto zdrojů o 10 a 12 procent, v Británii to bylo až o jednu třetinu v případě fotovoltaiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno