Za výraznou rozkolísaností letošního roku stojí podle analytika Golden Gate CZ Marka Brávníka napětí mezi USA a Čínou a také zhoršující se vztahy Spojených států s Íránem. „Silný vliv má od konce prvního čtvrtletí také koronavirus, respektive jeho důsledky pro ekonomiku. Z toho pak přirozeně těží bezpečné přístavy jako zlato a stříbro. Ty jsou vedle uchování majetku též způsobem, jak držet majetek mimo oficiální systém,“ uvedl Brávník.

Z technických kovů vzrostla cena palladia o 17 procent na 2272 dolarů, zatímco platina osm procent ztratila na 882 dolarů za unci.

Od maximálních hodnot dosažených na počátku srpna však obě komodity klesly, zlato o devět procent a stříbro o 18 procent. Cena ropy Brent klesla od počátku roku o 32 procent. Měď zaznamenala letos nárůst o šest procent. Měď i palladium tak zvrátily sestupný trend z první poloviny roku, kdy zvýšená průmyslová poptávka vrátila jejich ceny k růstu, uvedl ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.

Přesun majetku do alternativních aktiv stojí i za růstem ceny bitcoinu, který je ovšem podle Brávníka brán spíše jako spekulativní komodita než bezpečná investice. Bitcoin od začátku roku posílil o 49 procent na 10.720 USD (248.736 Kč). Ten, kdo jej na začátku roku koupil za tehdejší kurz 7199 USD, vydělal dosud 3521 dolarů. Během jara ale cena bitcoinu v jednu chvíli klesla pod 4000 dolarů, později naopak atakovala 12.000 USD.

„Bitcoinu nahrává politická nestabilita v mnoha zemích i nejistý vývoj na kapitálových trzích. Kdo letos nakoupil bitcoin za minimální kurz a prodal v době jeho kulminace, mohl vydělat slušných 200 procent vkladu,“ upozornil ředitel největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

V příštích měsících investory dále čekají problémy s covid-19 a prezidentské volby USA. „Obě události s sebou přinášejí notnou dávku nejistoty, což bude opět hrát do karet bezpečným přístavům. Není radno též zapomínat na riziko výrazné inflace, kterou boj s koronavirem, konkrétně záplava nekrytých měn do ekonomik, přináší,“ dodal Brávník.

Zdroj: ČTK

3 KOMENTÁŘE

  1. […] „Poptávku po drahých kovech a zejména po zlatu letos výrazně ovlivnila nejistota lidí z budoucího vývoje a očekávání následků ekonomické krize, kterou urychlil covid-19. Prodeje jsou stále dvojnásobné proti loňsku. Zájem rostl i přes léto v období uvolnění opatření a nyní v době druhé vlny koronaviru se opět zvyšuje,“ uvedl předseda představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna. V období zvýšené poptávky a omezeného cestování je podle něj často problémem včasné dodávání kovů ze sléváren. […]

Comments are closed.