Federální vláda USA Alphabetu, respektive Googlu, vyčítá, že si počíná v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, když si protiprávně drží svou dominantní pozici ve vyhledávání a umisťování inzerce ve vyhledávání. K žalobě se připojilo také jedenáct států USA.

„Dokud mu to soud nezakáže, Google bude pokračovat ve svém protisoutěžním chování, které ochromuje konkurenční prostředí, omezuje výběr pro spotřebitele a potlačuje inovace,“ stojí v žalobě. Podle federální vlády má Google podíl téměř 90 procent na všech obecných dotazech v internetových vyhledávačích v USA a téměř 95 procent na dotazech vznesených z mobilních zařízení.

Aktuální žaloba podaná americkým ministerstvem spravedlnosti je první svého druhu od roku 1998, kdy vláda spustila soudní proces s jiným technologickým gigantem, společností Microsoft Corporation. Také tenkrát šlo o podezření z páchání protisoutěžních praktik. Microsoft se nakonec rozdělit nemusel. Googlu ovšem povinnost rozdělit se na menší firmy podle analytiků hrozí.