Mnozí v poslední době trnou v očekávání, jestli Donald Trump uhájí post amerického prezidenta na další období. Průzkumy dávají větší šanci jeho rivalovi Joe Bidenovi, ale tak tomu bylo i před čtyřmi lety, když favorizovaly Hillary Clintonovou. Dá se tedy říci, že jsou karty otevřené. Který kandidát více ovlivní trhy?

Stávající prezident je po celém světě pověstný svými údernými prohlášeními, již méně je ale známo, jaká je jeho skutečná hospodářská politika. Trump v roce 2017 prosadil daňovou reformu, která spočívala (v hlavní části) ve zvýšení daňových odpočtů u fyzických osob a snížení daňové sazby korporací téměř o polovinu z 35 % na 20 %. Dále zahájil rozsáhlou deregulaci ekonomiky (především ekologické limity), která se společně se snížením korporátních daní mohla podepsat na vyšším hospodářském růstu. V případě zvolení bude prezident pravděpodobně pokračovat v této politice a zejména ropný sektor, těžařství nebo tradiční energetické obory budou po nynější nejistotě polity živou vodou.

Na druhou stranu může Trumpův styl „America First“ spojený se zvyšováním cel ještě více oslabit mezinárodní obchod, především pokud do hry zasáhnou také protipandemická opatření jiných zemí. A ústup od volného obchodu nebude příliš svědčit evropským akciím.

Od demokratického kandidáta se naopak očekává, že bude ve velké míře revidovat Trumpovy kroky. Znamená to tedy posílení vztahů s tradičními spojenci, částečné uvolnění celní politiky, ale také např. zvyšování korporátních daní nebo nárůst regulace, což je velmi citlivé pro americké akciové trhy a v masivnějším měřítku to dokáže limitovat ekonomický růst.

Na druhou stranu chce Biden zvýšit výdaje na infrastrukturu, posílit sociální zabezpečení či zdravotnictví. To by mohlo krátkodobě povzbudit vlajkové lodě z těchto sektorů, zejména farmaceutické společnosti. Kandidát mj. avizoval, že hodlá ve velkém podporovat zelené technologie, mnozí tedy doporučují vsadit na růst solárů, větrníků či elektromobility. Ovšem na úkor ropného sektoru či tradiční energetiky.

V případě vítězství Trumpova oponenta (a posílení demokratického tábora) se také dá čekat tvrdší postup vůči monopolním technikám technologických gigantů, jako je Google, Facebook, Apple či Amazon. Ačkoliv se oba tábory na některých postupech shodnou, vítězství „levicového“ proudu by mohlo vést až k rozdělení těchto podniků – včetně jejich dopadu na ceny akcií.

Americké trhy však poslední dobou straší ještě jiná věc. Prezidentské volby nemusí mít jasný výsledek a případné neuznání prohry jednoho z kandidátů může vyústit v další kolo občanských nepokojů a nejistoty, která minimálně v krátkodobém horizontu pošle trhy v USA dolů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno