Chilský regulátor Corfo, který dohlíží na těžbu lithia v poušti Atacama, totiž v srpnu odmítl americké těžařské firmě Albermarle Corp vydat dlouho očekávanou zprávu o dopadu těžby na životní prostředí. Odůvodnil to tím, že zpráva byla stále předmětem zkoumání a obsahovala důvěrné obchodní informace.

Zpráva má za cíl snížit nejistotu, která panuje kolem udržitelnosti těžby lithia v oblasti solné pláně Salar de Atacama, kde se v současné době dobývají až tři čtvrtiny strategické suroviny, která putuje na globální trh. Zároveň se zde nachází vzácné živočišné i rostlinné druhy. Momentálně největší těžař světa, společnost Albemarle, tvrdí, že její domácí konkurent, společnost SQM, měla možnost už návrhy zprávy připomínkovat. Na rozdíl od Albemarle.

Podle agentury Reuters se společnost Albemarle bude chtít zprávy domoci právní cestou a celá kauza by mohla mít i soudní dohru. Lithium je strategickou surovinou zejména pro automobilový průmysl, a tak není divu, že se o právo těžby vede tvrdý boj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno