Dražba kmitočtů 3,4 až 3,8 gigahertzu (GHz) se ve Francii konala 1. října, operátoři na ně vynaložili 2,79 miliardy eur (73,6 miliardy Kč).Dalším krokem pro francouzské operátory je povolení od Národní agentury pro radiové frekvence ANFR, které by podle listu Le Figaro mělo přijít 20. listopadu. Provoz 500 vysílačů Francouzi zkoušejí v devíti vybraných městech, například v Paříži, Marseille, Lille a Nantes, píše server Europe 1. Posledním krokem k 5G realitě je povolení místních úřadů pro každý vysílač zvlášť. Radnice mají na rozhodnutí čtyři týdny, píše Le Figaro. Operátoři doufají, že je jim podaří zpřístupnit sítě páté generace pro obyvatele několika velkých měst do konce roku.

Sítě páté generace proti stávající technologii umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Výhodou je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy. To umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech, v aplikacích umělé inteligence, v průmyslu nebo v rámci internetu věcí.

Telekomunikační služby přes sítě nové generace chystají operátoři i v dalších zemích. V České republice se kmitočty pro 5G sítě vydražily za 5,6 miliardy korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno