HSBC Holdings, Barclays a další velké banky mají dostatek kapitálu, aby dokázaly v nadcházejících měsících absorbovat případné ztráty. Britský finanční systém je podle centrální banky schopen se vyrovnat s dopady brexitu i v případě, že se nepodaří uzavřít obchodní dohodu s Evropskou unií. Mohla by se však objevit nestabilita na trhu a narušení finančních služeb, zvláště pro klienty v EU.

Centrální banka ve čtvrtek zmírnila přísná pravidla pro bankovní domy a uvedla, že mohou částečně obnovit výplatu dividend, protože mají dostatek kapitálu a jsou odolné vůči případným dalším dopadům pandemie. Bank of England, jak zní oficiální název britské centrální banky, zakázala sedmi největším bankám v zemi vyplácet dividendy a kupovat vlastní akcie v březnu, po vypuknutí epidemie covidu-19, aby zajistila, že banky budou mít dostatek kapitálu. Zákaz měl platit do konce roku.

Bank of England zveřejnila hodnocení před nedělním termínem pro uzavření obchodní dohody, který stanovili vyjednavači brexitu. Stále panují obavy, že jednání skončí kolapsem. EU připravuje pohotovostní plány pro možnost, že dohoda nebude uzavřena, a velké banky v londýnském finančním centru City přesouvají stovky miliard dolarů do unie, uvedla agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK