Akcie firem produkujících konopí patří mezi nové příležitosti a různí nadšenci skloňují jména zemí, kde se nedávno legalizovala marihuana. Nizozemsko, Kanada nebo některé státy USA patří mezi ty nejznámější. V jiných státech se pak striktní zákaz pozvolna uvolňuje. Je tedy logické, že řada investorů i spekulantů uviděla v „zeleném“ odvětví obrovskou příležitost, často bez zohlednění reálných rizik. Výsledkem bylo vytvoření velké bubliny, která během minulého roku splaskla a celý „konopný“ trh se prakticky zhroutil, když jeho indexy (např. Marijuana index) spadly o cca ¾ hodnoty.

Akcie konopných firem
Vývoj akcií konopných firem

Svým vývojem je „zelený“ sektor srovnáván s bitcoinem nebo dokonce s Dot.com bubble na přelomu tisíciletí. Navzdory mnohým odlišnostem je zde totiž podobný příběh. Známá kryptoměna znamenala převrat v dosavadním chápání peněžního systému a konopné rostliny (zejména lékařské s nízkým obsahem THC) mohou taktéž způsobit určitý zlom. Mají prokazatelné léčivé účinky na řadu nemocí (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, epilepsie aj.), kožních problémů, ale např. i na artrózu – dají se tedy využít napříč celou populací. Konopná semínka jsou mj. považovány za jedny z nejhodnotnějších potravin (z hlediska proteinů, bílkovin a vitaminů).

Potenciál „zeleného“ odvětví je tak nesporný nejen v lékařství, ale i v potravinářství, příp. v dalších oborech. Podle aktuálních predikcí by v USA měly stoupnout tržby z prodeje marihuany na cca dvojnásobek (až na 37 mld. USD) do r. 2024. A pokud by ve Spojených státech došlo k legalizaci na federální úrovni (nový prezident Joe Biden je tomu nakloněn) mohly by do konopného byznysu vstoupit těžké váhy, jako je nápojářská společnost Coca-Cola nebo dokonce tabákový kolos Phillip Morris. Taková událost by byla teprve zajímavá a stagnujícímu odvětví, jakým tabákový průmysl dnes je, by to mohlo přinést nový start.

Další příležitostí k investici mohou být akciové indexy, jako je S&P/MX International Cannabis Index nebo Marijuana Index na severoamerických burzách. V úvahu také mohou přijít akcie společnosti Inovative Industrial Properties, které od roku 2016 několikanásobně zhodnotily.  K  růstu korporace zřejmě přispělo i to, že se zaměřuje na pronájem vhodných prostor pěstitelům a obchodníkům s marihuanou – „svezla“ se tedy se zhodnocením nemovitostí.

Akcie společnosti Inovative Industrial Properties
Akcie společnosti Inovative Industrial Properties

Při „konopných“ investicích je ale nutné zohlednit, že se jedná o velmi volatilní odvětví s mnohými riziky. Zisky budou do velké míry záviset na politickém vývoji (postoj k legalizaci) a proto se obtížně odhadují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno