Pokud by Čína přestala dovážet kvalitní uhlí z Austrálie, podepíše se to podle Morrisona také na zhoršení životního prostředí v nejlidnatější zemi světa. Morrison se ale strachuje především o narušení obchodních vztahů. Uhlí je totiž třetím největším vývozním artiklem Austrálie a Čína je vůbec největším odběratelem této nerostné suroviny.

Canberra se dostala a čínský „index“ poté, co se připojila k mezinárodní výzvě, jejíž signatáři požadují prošetření a objasnění původu nového typu koronaviru, který vedl k pandemii onemocnění Covid-19. Austrálie ale také po Číně požaduje vysvětlení, zda omezení dovozu australského uhlí myslí vážně. Jakékoli restrikce v tomto směru by totiž podle Australanů byly v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace.

Čínská strana se ale brání, že omezení je ve prospěch zájmů domácích spotřebitelů a že na to má čínská vláda právo. Austrálie si už dříve na Čínu u Světové zdravotnické organizace stěžovala kvůli restrikcím uvaleným na australské víno, maso, dřevo nebo bavlnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno