Rusko loni těžilo průměrně 10,27 milionu barelů ropy denně, zatímco v roce 2019 to bylo přes 11 milionů. Jedná se tak téměř o devítiprocentní pokles a vůbec první meziroční snížení těžby od roku 2008. Může za to jednak pokles globální poptávky po ropě v důsledku koronavirové krize, jednak jde o výsledek jednání v rámci skupiny zemí OPEC+. Loňský výstup je zároveň nejnižší od roku 2011, kdy se světový trh s ropou ještě vzpamatovával z následku globální finanční krize.

Rusko s omezením těžby souhlasilo loni v dubnu, kdy svou produkci snížilo o více než dva miliony barelů denně, což nemá obdoby. V posledních týdnech a měsících se ale Rusko snaží ostatní země skupiny OPEC+ přesvědčit, aby se těžba opět zvyšovala.

Podle odhadů je nyní na globálním trhu s ropou deficit v nabídce kolem tří milionů barelů denně, a proto se očekávalo, že se skupina OPEC+ na zvýšení těžby dohodne. Summit zástupců jednotlivých zemí, který se konal 4. ledna, se ale protáhne přinejmenším do druhého dne, protože dohody zatím nebylo dosaženo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno