Rusko loni těžilo průměrně 10,27 milionu barelů ropy denně, zatímco v roce 2019 to bylo přes 11 milionů. Jedná se tak téměř o devítiprocentní pokles a vůbec první meziroční snížení těžby od roku 2008. Může za to jednak pokles globální poptávky po ropě v důsledku koronavirové krize, jednak jde o výsledek jednání v rámci skupiny zemí OPEC+. Loňský výstup je zároveň nejnižší od roku 2011, kdy se světový trh s ropou ještě vzpamatovával z následku globální finanční krize.

Rusko s omezením těžby souhlasilo loni v dubnu, kdy svou produkci snížilo o více než dva miliony barelů denně, což nemá obdoby. V posledních týdnech a měsících se ale Rusko snaží ostatní země skupiny OPEC+ přesvědčit, aby se těžba opět zvyšovala.

Podle odhadů je nyní na globálním trhu s ropou deficit v nabídce kolem tří milionů barelů denně, a proto se očekávalo, že se skupina OPEC+ na zvýšení těžby dohodne. Summit zástupců jednotlivých zemí, který se konal 4. ledna, se ale protáhne přinejmenším do druhého dne, protože dohody zatím nebylo dosaženo.