Počet firemních žádostí podle kapitoly 11 zákona o bankrotech však loni stoupl o 29 procent na 7128. Mimo jiné bankrot vyhlásily některé velké maloobchodní firmy, jako J.C. Penney.

Počet bankrotů je nízký, přestože pandemie zničila miliony pracovních míst, počet lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti stoupl na rekord a malé firmy byly nucené v rámci boje proti šíření koronaviru zavřít. Vládní podpory v nezaměstnanosti, půjčky a další programy pro podnikatele však nakonec nahradily většinu ztracených příjmů a udržely domácnosti a podniky nad vodou. Kongres nedávno schválil další pomoc 900 miliard USD (19,2 bilionu Kč).

Viceprezident Epiq AACER Chris Kruse v prohlášení uvedl, že očekává, že počet žádostí o bankrot domácností a dalších nekomerčních subjektů v druhé polovině letošního roku výrazně vzroste, protože vládní programy skončí a dluhy z posledních několika měsíců budou splatné. Mnohé domácnosti sice využily vládní stimuly nebo zvýšené podpory v nezaměstnanosti například na splacení dluhů, jiné se však zbavují závazků tím, že zpožďují platby nájemného nebo splátky hypoték.

Zdroj: ČTK