Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější nárůst indexu, pouze na 0,7 bodu. Průzkum se konal od 7. do 9. ledna a zapojilo se do něj 1168 investorů.

Souhrnný index se začátkem roku poprvé od loňského února dostal do kladného pásma. Investoři tak ignorují současné uzávěry a plně spoléhají na úspěšnou očkovací strategii,uvedl Sentix.

Dílčí index očekávání vystoupil na rekordních 33,5 bodu z prosincové hodnoty 29,3 bodu. Index hodnocení současné situace pak vzrostl na minus 26,5 z minus 30,3 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského března.

Teď, když byly schváleny další vakcíny, investoři zjevně očekávají rychlé zavedení očkovací strategie, a tím i definitivní konec omezování ekonomické a osobní svobody,uvedla společnost Sentix.

Světová banka (SB) minulý týden předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 3,6 procenta. V loňském roce se ekonomika zemí používajících jednotnou evropskou měnu euro podle odhadů banky propadla o 7,4 procenta.

Zdroj: ČTK