Od Nového roku se objevují zprávy o průběhu vakcinace v jednotlivých státech. Dle níže uvedené tabulky portálu ourworldindata.org. je na velmi dobré cestě Izrael, za ním se ocitá USA, Velká Británie, Dánsko nebo Spojené arabské emiráty. Pozadu je bohužel většina zemí EU. Reálné tak hrozí, že v době, kdy budou jedny ekonomiky ožívat, druhé budou stále zablokované masivním lockdownem. 

Proočkovanost obyvatel vybraných států (v %)
Proočkovanost obyvatel vybraných států (v %)

Loni v listopadu byl oznámen první průlom ve vyvíjení vakcíny a již koncem prosince začaly první státy hromadně očkovat. Celosvětově nejdále je v tomto ohledu Izrael, který dokázal ani ne tři týdny po zahájení vakcinace podat první dávku více, než polovině populace starší šedesáti let a koncem druhého lednového týdne naočkoval již přes 20 % všech svých obyvatel. Má tak reálnou šanci být do jara první zemí, která otevře celou svojí ekonomiku. Na výsledcích burzy v Tel Avivu to začíná být znát. Od začátku vakcinace trh zhodnotil o 10 % a je zřejmé, že to nejrychlejší tempo má ještě před sebou. V takové situaci by se mohlo vyplatit investovat do místních akcií či indexů.

Růst indexu v Tel Avivu od září 2020
Růst indexu v Tel Avivu od září 2020

Jedním z nejrychlejších jsou také Spojené státy, které k 10.1. naočkovaly přes 2 % svých občanů. Navzdory tomu, že se potichu mluví o nadhodnocení některých amerických akcií, USA budou pravděpodobně mezi prvními, které naplno otevřou svůj trh s očekávaným pozitivním dopadem na zdejší burzy. V této souvislosti je rovněž dobré vzít v úvahu, že nový prezident Joe Biden se svými demokraty ovládl obě komory a bude tak mnohem snáze prosazovat řadu svých plánů, zejména ekologický Green New Deal spojený s podporou obnovitelných zdrojů nebo elektromobility. V horizontu tohoto roku tedy může sázka na USA slibovat potenciální výnos.

Svižným tempem očkuje své obyvatele i Velká Británie, která podrobila vakcinaci okolo 2 % populace a v řádu měsíců plánuje proočkovat desítky milionů lidí. Od začátku tohoto procesu index londýnské burzy (100 nejvýznamnějších britských společností) zhodnotil jen o jednotky procent, ovšem v případě rychlého postupu dle plánu lze očekávat významnější zhodnocení.

Ve výčtu úspěšných zemí je spravedlivé zahrnout i Dánsko (proočkováno okolo 2 %), Bahrajn (cca 5 %) a zejména Spojené Arabské Emiráty (proočkováno 11 % populace). Investoři, kteří se nebojí exotičtějších trhů, tak mohou zkusit štěstí na burze v Dubaji, např. na růst místních nízkonákladových aerolinek.

Je škoda, že Evropská unie (většina členských států) v tomto ohledu zaostává. Každý týden či měsíc strávený v lockdownu nenávratně poškodí celou ekonomiku a způsobí další dluhy, které zůstanou budoucím generacím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno