Růstu jednotné evropské měny nezabránily ani vyhlídky na déle trvající opatření proti koronaviru v zemích eurozóny. Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změn. Poukázala však na negativní dopady pandemie covidu-19 a slíbila, že v případě potřeby přikročí k rozšíření opatření na podporu ekonomiky.

Britská libra dnes posilovala kvůli očekávání, že hospodářské oživení v Británii by díky vysokému tempu očkování proti covidu-19 mohlo být rychlejší než v jiných předních ekonomikách. Libra dnes vystoupila na nové maximum za dva a půl roku vůči dolaru a na nové osmiměsíční maximum vůči euru.

Pozornost devizového trhu se nyní podle agentury Reuters soustředí na předpokládané oživování světové ekonomiky a na stimulační program v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (zhruba 41 bilionů Kč), který již minulý týden nastínil nový americký prezident Joe Biden.

Řada analytiků předpokládá, že dolar bude letos kvůli nadějím na oživení globální ekonomiky a kvůli mimořádně uvolněné měnové politice v USA pokračovat v sestupném trendu poté, co loni ztratil téměř sedm procent. Dolar obvykle oslabuje vůči ostatním předním měnám, když mezi investory roste zájem o rizikovější aktiva, píše Reuters.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno