V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP zvýšil o 1,1 procenta oproti předchozím třem měsícům. Růst tak sice zpomalil z 2,1 procenta ve třetím kvartálu, ale překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě Reuters odhadovali pouze na 0,7 procenta.

Čtvrtá největší asijská ekonomika nyní těží z rostoucího exportu. Centrální banka dnes předpověděla, že v letošním roce se HDP Jižní Koreje zvýší o tři procenta. V předchozí prognóze přitom letošní růst odhadovala pouze na 2,8 procenta, píše agentura Kjódó.

„Oživení by od druhého čtvrtletí mělo nabírat na tempu, a to zejména díky silným exportním vyhlídkám,“ uvedl analytik Lloyd Chan ze společnosti Oxford Economics. Upozornil, že domácí poptávku by mělo podpořit očkování proti covidu-19, které by mělo omezit potřebu přísnějších restrikcí pohybu obyvatel.

Jihokorejská vláda v loňském roce představila opatření na podporu ekonomiky v hodnotě kolem 310 bilionů wonů (zhruba šest bilionů Kč). Centrální banka pak podpořila ekonomiku snížením základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK