Ze zprávy vyplývá, že největší evropská ekonomika se letos z krize vyvolané pandemií nemoci covid-19 nezotaví a že na dosažení předkrizového stavu bude potřebovat výrazně více času.

Altmaier sice poukázal na to, že epidemická situace v zemi se stále zlepšuje, kvůli mutacím koronaviru je ale stav hospodářství nadále velmi vážný. I když Německo očekává po skončení karantény rychlou obnovu zasažených hospodářských sektorů, tempo bude podle Altmaiera zaostávat za předpoklady. Do předkrizového stavu se tak podle ministra Německo dostane zřejmě až ve druhé polovině nadcházejícího roku.

Ještě na podzim vycházela vláda z toho, že na přelomu let 2021 a 2022 by se Německo mohlo dostat na předkrizové hodnoty. Kvůli pandemii hrubý domácí produkt (HDP) Německa, které je významným obchodním partnerem České republiky, loni klesl podle odhadu statistického úřadu o pět procent. Zpřesněná data, včetně vývoje za čtvrté čtvrtletí, statistici zveřejní v pátek.

Altmaier uvedl, že Německo loni čelilo turbulentnímu vývoji, kdy se hospodářství po propadu ve druhém čtvrtletí stabilizovalo, ale další růst zastavilo ve čtvrtém čtvrtletí šíření koronaviru. Karanténa, ve které je Německo od listopadu, hospodářskou obnovu nadále tlumí.

Vládní zpráva předpokládá, že karanténní omezení budou mít ještě v prvním čtvrtletí letošního roku výrazný dopad na hospodářství. Jakmile se ale situace i díky proočkování populace stabilizuje a veřejný život se vrátí k normálu, očekává vláda konjunkturu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno