Většina lidí si pod podílovými fondy vybaví penzijní produkty s mizerným zhodnocením, a proto možná nechávají své peníze na spořicích účtech. Je to ale škoda. Mnohé fondy dosahují v dlouhodobém horizontu nadprůměrných výnosů a investují do nepřeberných typů aktiv – od biotechnologií přes zlaté doly až po dodávky pitné vody.

Podílové fondy mají někdy pověst nevýnosných aktiv, která sotva překonají inflaci a jejichž zbylý zisk “požerou” správní poplatky. Opak je však pravdou, mnohé fondy se mohou pochlubit dvojnásobným zhodnocením za deset let a týká se to i zavedených odvětví.

Na špatné pověsti kolektivního investování mají podíl české penzijní fondy, které jako jediné ze 40 zemí OECD v posledním desetiletí (do r. 2019) reálně znehodnotily své prostředky. Je to však důsledek státní regulace, jež nutí penzijní produkty k velmi opatrným (nevýnosným) investicím.

Běžné fondy investují ziskověji – třeba do akcií v perspektivních odvětvích jako je zdravotnictví. Lékařství hraje čím dál větší roli vlivem demografie a růstu životní úrovně v rozvojových zemích čím dál větší roli, což již projevuje v pozvolném zvyšování tržeb. Důkazem je např. fond BlackRock World HealthScience, u nás dostupný přes ING. Zaměřuje se obory jako farmaceutika nebo zdravotnické přístroje a od svého založení v roce 2001 dosáhl celkové výkonnosti ve výši 335 %, tj. 16,75 % p. a.:

V tomto odvětví působí taktéž CPR Med Tech (Komerční Banka) investující do podniků, které se specializují na diagnostiku, kardiologii, monitoring apod. V portfoliu lze nalézt např. společnost Boston Scientific corp. či Medtronic, jedny z nejvýznamnějších firem vyrábějících zdravotnické přístroje, nebo Abbott Laboratories vyvíjející technologie v léčbě kardiovaskulárních chorob a cukrovky. Fond zhodnotil od minulého září cca 7 %.

Podílovky“ ale zaujmou i odvážnější investory. Ti mohou spořit např. v biotechnologiích, kterým se mj. přezdívá obor budoucnosti (GMO potraviny v zemědělství, genové terapie v lékařství, šetrná likvidace odpadů aj.). Odvětví patří navzdory rizikovosti mezi nejprogresivnější na trhu a u nás lze do něj investovat třeba přes ERSTE STOCK BIOTEC VT (Česká spořitelna).

Fond se zaměřuje na nejvýznamnější biotechnologické firmy především v USA, v jeho portfoliu tak nalezneme známé společnosti jako Biogen nebo AstraZeneca. Jeho výkonnost dosáhla za necelých 9 let celkem 245 %. Pokud jsou investoři ochotni tolerovat vyšší volatilitu, mají šanci na nadprůměrné zisky okolo 30 % ročně:

Úspěšný je také Franklin Biotechnology Discovery Fund (přes Conseq), který od svého založení v r. 2000 dosáhl 373 %, tj. okolo 17 % ročně, avšak ne vždy dosahoval „oslnivých“ výnosů. Přesto je ale jeho ziskovost v přepočtu na jeden rok nadprůměrná:

příštím článku budou představeny fondy investující do „témat budoucnosti“ jako jsou digitální technologie, komunikace nebo růst spotřeby v rozvojových zemích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno