„Nebudu to dělat jako Trump. Budeme se soustředit na mezinárodní pravidla,“ řekl Biden ke vztahům s Pekingem. „Nemusíme vstoupit do konfliktu, ale budeme extrémně soupeřit,“ dodal.

„Znám ho docela dobře,“ řekl Biden o čínském prezidentu Si. Vysvětlil, že jako viceprezident Baracka Obamy s ním strávil více času než jiní světoví státníci. „Je velmi chytrý a velmi tvrdý. Demokracii nemá zrovna v krvi – nemyslím to jako kritiku, to je prostě fakt,“ dodal.

Napětí mezi Pekingem a Washingtonem, dvěma největšími světovými ekonomikami, za Trumpovy administrativy vzrostlo. V uplynulých čtyřech letech Trump Čínu obvinil mimo jiné z krádeží duševního vlastnictví či nekalých obchodních praktik. Pekingu přičítal vinu i za pandemii covidu-19.

O vztahu k Číně Biden hovořil již minulý týden během projevu o své budoucí zahraniční politice. Čínu tehdy označil za nejvážnějšího soupeře USA, ale dodal, že pokud to bude v americkém zájmu, budou s ní USA spolupracovat.

„Postavíme se ekonomickým výpadům, budeme se snažit bránit Číně v útocích na lidská práva a intelektuální vlastnictví. Jsme ale ochotni s Pekingem spolupracovat, když to bude v zájmu USA,“ řekl Biden na ministerstvu zahraničí.

Zdroj: ČTK