Minulý článek pojednával o podílových fondech soustředících se na dlouhodobé ziskové trendy a vydělávajících dlouhodobě přes 10 % p. a. Kolektivní investování však nabízí příležitosti i těm, kteří se rádi zaměřují na alternativy. Ať už se jedná o komodity (cenné kovy) nebo o ekologická témata, jako je např. hospodaření s vodou.

Minulý rok se nesl ve znamení zhodnocování drahých kovů a ti investoři, kteří věří na jejich zářnou budoucnost ve stínu hrozícího předlužení nebo inflace, nemusejí kupovat fyzické cihličky, ale mohou zkusit své štěstí přes „podílovky“. Stačí zajít na pobočku Komerční banky peníze přímo do zlatých dolů. Fond CPR Invest – Global Gold Mines se zaměřuje na akcie podniků specializujících se na sektor těžby zlata v regionech jako je Austrálie, Severní Amerika, Jižní Afrika, a dále do akcí společností působících v oblasti cenných kovů nebo nerostů.

Fond je ale za posledních deset let v záporných číslech. Nicméně uvedený produkt má za sebou 30letou historii a díky tomu si nelze nevšimnout výrazné cykličnosti aktiv. Během 90. let se fond zhodnotil trojnásobně, aby na počátku tisíciletí spadl na polovinu počáteční ceny. Celý cyklus se o 15 let později víceméně opakoval. Současné výnosy dosáhly 50 % a soudě podle nastávajícího cyklu má fond šanci na dvojnásobné zhodnocení v dalších letech:

Ne všem je ale těžařství se svými environmentálními dopady po chuti. „Podílovky“ však nabízí příležitost také ekologicky uvažujícím střadatelům. Životní prostředí jako investice se v poslední době stává velmi výnosnou sázkou, ať už se jedná o čistou energii, zpracování odpadů nebo např. hospodaření s vodou.

Zejména posledně jmenovaný – vodní segment – nabízí skutečně zajímavé zhodnocení. Lze do něj investovat např. přes KBI Water Fund (u nás přes Komerční Banku), irský akciový fond investující do čištění, recyklace vody nebo do budování infrastruktury. V portfoliu najdeme např. známou Veolii nebo její „britský protějšek“, společnost United Utilities Group. KBI za posledních deset let zhodnotil o 180 %.

Investici do „tekutého odvětví“ s velmi podobným zaměřením nabízí i ČSOB prostřednictvím KBC Eco Fund Water, které se mj. z menší části zaměřuje i na byznys týkající se solárních elektráren (švýcarský Meyer Burger) nebo větrných farem (německý Nordex). Výnos fondu je od doby založení v r. 2006 v průměru 7 % ročně, posledních deset let pak 12 % p. a.:

Premiantem ve vodním oboru je pak BNP Paribas Aqua (dříve Parvest Aqua) dostupný přes Conseq, který loni dostal ocenění Stříbrná koruna 2020 za druhý nejlepší podílový fond v ČR. Jeho součástí je např. Ferguson, největší americký distributor instalatérských potřeb, nebo Pentair, americká společnost zabývající se vodní infrastrukturou. Hodnota fondu se za necelé čtyři roky zvedla o 50 %:

Jak je vidno, kolektivní investování dosahuje nezřídka nadprůměrných výnosů a střadatelé mohou investovat do všech možných typů aktiv. Je proto škoda, že většina českých investorů tyto příležitosti nevyužívá.