Nejvíce pandemii odnášely akcie bankovních domů, které musí bojovat s poklesem svého zisku a nárůstu nesplácených úvěrů. Například hodnota akcií Komerční banky spadla z 800 Kč na 465 korun, tedy o 41 procent. Nyní se obchoduje za 680 korunách.

Zajímavě se vyvíjel kurz antivirové společnosti Avast. Při únorové panice klesla cena jejich akcií z 135 korun k 80 Kč. Nicméně celosvětový zájem o home office a nákupů firemních počítačů s antivirovým softwarem dokázal vystřelit během dalšího čtvrtletí cenu Avastu na 175 Kč, tedy o třetinu výše, než byla v únoru.

Evropské akciové trhy dokázaly jen sotva vymazat ztráty z února a března 2020 až nyní v letošním lednu. Německý index DAX je jen o dvě procenta výše. Celoevropský EuroStoxx, který reprezentuje 50 největších evropských firem, je stále v čtyřprocentní ztrátě. Logicky se nedařilo například výrobci letadel Airbus (minus 31 procent). Naopak společnost na dovoz jídla, německá Delivery Hero (v ČR jim patří DámeJídlo) dokázala od vypuknutí pandemie posílit o zhruba 70 procent.

Zdroj: ČTK