Zatímco Si Ťin-pching vyzýval ke vzájemné spolupráci a nalezení „win-win“ řešení, Joe Biden uvedl, že Čína je pro Spojené státy nejvážnějším konkurentem, se kterým je třeba soutěžit. Nikoli ale konfrontačně, jako tomu bylo za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. To by prý bylo pro obě země katastrofou.

Joe Biden po dvouhodinovém telefonním hovoru se Si Ťin-pchingem oznámil senátorům, že Spojené státy musí modernizovat svou infrastrukturu a zvýšit svou roli ve světě, aby dokázaly čelit čínskému vzestupu. „Pokud se nepohneme, převálcují nás,“ řekl Biden podle agentury Reuters. „Investují miliardy dolarů do celé škály oblastí od dopravy po životní prostředí. Musíme se vzpamatovat,“ dodal šéf Bílého domu.

Biden podle svých slov čínskému prezidentovi zdůrazňoval, že prioritou USA je zachování otevřeného indo-pacifického regionu, v němž jsou právě Spojené státy a Čína hlavními strategickými hráči. Biden také čínskému prezidentovi připomněl, jak zásadní je pro Spojené státy, aby Čína hrála podle férových pravidel a neopomíjela otázku lidských práv.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno